فعالیت های دفتر

* پاسخگویی به سوالات شرعی و اعتقادی

* مشاوره تخصصی دینی، اعتقادی، فرهنگی و خانواده

* حوزه علمیه تخصصی تبلیغ (سفیران هدایت شیراز)

* محاسبه وجوهات شرعیه

* موسسه و حوزه علمیه حضرت صاحب الزمان (عج)

* ستاد احیاء حوزه علمیه سامرا

شماره حساب ها

حساب سیبا بانک ملی
0104933301008


حساب سپهر بانک صادرات
0103293468008

اوقات شرعی

دوشنبه ٢٩ مهر ١٣٩٨


آمار بازدید

هم اکنون
1
امروز
16
دیروز
12
این ماه
533
کل
151573
1392/12/17
در آستانه فرارسیدن بهار و رونق جشن های نوروزی و ازدواج :
حجت الاسلام و المسلمین شیرازی در یادداشتی نوشت : ازدواج؛ تلخ یا شیرین

روحانی فعال عرصه رسانه: آیا بهتر نیست خود را به جای جوانان عزیز گذاشته و برای حل معضل ازدواج جوانان و به خصوص بالارفتن سن ازدواج و بی رغبیتی به امر مقدس ازدواج و تکثیر نسل، فکری اساسی نماییم؟؟!!

به گزارش دفتر آیت الله العظمی سید محمد باقر شیرازی حجت الاسلام و المسلمین سید مرتضی شیرازی فرزند و مسئول دفتر معظم له و روحانی فعال عرصه رسانه در آستانه فرا رسیدن عید نوروز و رونق جشن های نوروزی و ازدواج در یادداشتی با اشاره به فراز و نشیب های ازدواج نوشت:

ازدواج؛ تلخ یا شیرین

دوباره جان گرفتن و آغاز سرسبزی درختان از یک سو، و شور و نشاط و هیاهوی رسیدن شب عید و شلوغ شدن بازارها برای خرید شب عید از سوی دیگر، در کنار آه و حسرت خوردن بسیاری، از جمله عده ای جوان دختر و پسر پا به بخت و در آرزوی ازدواج و تشکیل خانواده، خلجانات فکری انسان را به این سمت و سو سوق می دهد که: باز این چه شورش است که در خلق عالم است؟!!

اما نگاهی به گذشت ایام و فراز و نشیب های زندگی در کنار تلخی ها و شیرینی های گاه لحظه به لحظه، تصویر زیبایی از روند طبیعی حیات را پیش روی آدمی ترسیم می کند تا باز حلاوت حیات را بر تلخی ممات ترجیح داده و انسانها را به تکاپوی زندگی با همه سختی ها و مشکلاتش وادارد چرا که: تا شقایق هست زندگی باید کرد.

و در این میان، یک چیز اما سلول های خاکستری مغز را به تفکر وا میدارد که اگر خداوند هر چیزی و از جمله آدمی را جفت آفرید تا در کنار او به آرامش رسیده ـ «لتسکنوا الیها» ـ و برگ ریزان خزان زندگی او را به شکوفه های بهاری تبدیل نماید و او نیز طعم شیرین زندگی و حیات را چشیده و این تجربه میلیارد ها بار آزموده شده را او نیز بیازماید؛ پس چرا این همه ترس و واهمه، جوانان ما را فراگفته و بیشترشان را حتی از تفکر ازدواج و تشکیل خانواده بازمیدارد و آن را تبدیل به تابویی کرده که شکسته شدنش محال و یا بسیار سخت وانمود شده و می شود؟؟!!

این جاست که نگاهی به روند تشکیل خانواده ها، آمار بالای طلاق هر ساعت یک طلاق، شلوغی دادگاه های خانواده، اخاذی ها و کلاهبرداری هایی در قالب مهریه در بسیاری از موارد، و ده ها علت و عامل دیگر، شاید بتواند بی رغبتی جوانان چه دختر و چه پسر به ازدواج و افزایش سن ازدواج تا حد 25 سال برای دختران و 30 سال برای پسران را موجه نموده و به نوعی، حق را به جوانان پاک و معصوم ما داده و ایشان را مبرای از هر گونه خطا و اشتباه نماید؛ پس این همه دغدغه ها و نابسامانی ها چرا و به چه علت؟؟!! و آیا این نابسامانی ها به این جهت نیست که: خشت اول گر نهد معمار کج / تا ثریا می رود دیوار کج؟؟!!.

اما پرداختن به همه علل و عوامل این معضل ویران کننده جامعه و حتی خانواده ها از دریچه های مختلف، حوصله ای طولانی می خواهد و مثنوی هفتاد من کاغذ که این مقوله را مجال آن نیست لیکن از باب تذکر مواردی را یادآور می شویم تا شاید فکری اندیشیده شده و شیرینی های آمدن بهار و شب عید و نوروز مضاعف گردد و در کنار این شادی های ارزشمند، شادکامی هایی را نیز نظاره گر باشیم:

1ـ عدم توجه کافی به تربیت صحیح فرزندان و آماده سازی ایشان برای تشکیل یک زندگی مستقل به جهت تفاوت های قابل توجه فکری و فرهنگی نسل های جدید با نسل های قبلی که عمدتاً قابل انطباق با یکدیگر نبوده و گاه پذیرش آن را از سوی هر دو نسل مشکل و یا محال می نماید.

2ـ نزاع های موجود در خانواده ها خصوصاً با عدم مراعات انجام ندادن آن روبروی فرزندان در بیشتر موارد، که در بسیاری از موارد نیز منجر به طلاق گردیده ، نوعی ترس و واهمه را در دل دختر و پسر جوان در معرض ازدواج به وجود می آورد که حلاوت تشکیل خانواده و زندگی را در دل ایشان تلخ نموده و تلاش برای تشکیل زندگی جدید را بی معنا می نماید.

3ـ عدم وجود آموزش های لازم در مؤسسات آموزشی اعم از آموزش و پرورش و دانشگاه ها در خصوص مبانی تشکیل خانواده و زیرساخت های لازم برای به وجود آمدن خانواده ای جدید با ملاک ها و ارزش های دینی و واقعی و نبود آموزش های لازم قبل و بعد از ازدواج به جهت برخی مسائل بی مورد تحت عناوینی نظیر حیا و امثال اینها.

4ـ ترجیح ملاک های مادی بر سایر ملاک ها از جمله ارزش های اخلاقی، دینی، عاطفی، خانوادگی و... نشأت گرفته شده از وجود معضلات مختلف و عدم ثبات اقتصادی موجود در جامعه و عدم اطمینان به آینده ای روشن برای گذران زندگی و مغفول بودن مدیران اقتصادی و اجرایی کشور نسبت به آن در تخصیص حداقل بودجه، تسهیلات و امکانات برای امر مقدس ازدواج و ترجیح سایر موارد بر آن.

5 ـ اکتفا نمودن به شعارها در ترویج امر ازدواج در سطح کلان کشور و نبود برنامه ای مدون و بسترساز جهت حل معضلات موجود بر سر راه ازدواج جوانان از جمله مشکلات اقتصادی و دادن تسهیلات بانکی و به بن بست خوردن طرح هایی نظیر مسکن مهر که می بایست بیشتر در اختیار جوانان در شرف ازدواج قرار می گرفت تا سایر اقشار جامعه.

6 ـ کم توجهی خیرین در ایجاد بسترهای لازم ازدواج جوانان و خیریه هایی به این منظور جهت کمک های مالی به زوج های جوان و نهادینه نشدن ازدواج های آسان در جوامع مختلف خصوصاً در میان زوج های دانشگاهی و حوزه های علمیه.

7ـ عدم توجه مجموعه هایی نظیر اداره اوقاف در ترغیب واقفین نسبت به تخصیص موقوفاتی جهت امر ازدواج جوانان چه به صورت مسکن های موقت و یا سایر کمک ها.

8 ـ اکتفا نمودن به انتخاب سر پرست برای مجموعه هایی نظیر معاونت اجتماعی و زیارتی استانداری ها و غیر فعال بودن این مجموعه علیرغم مصوبات دولت و بی توجهی مسئولین ذی ربط نسبت به جذب بودجه جهت فعال و پویا نمودن مجموعه مذکور که به منظور تعالی بسترهای فرهنگی و اجتماعی اموری نظیر ازدواج جوانان بنانهاده شده و بسنده نمودن به یک سری شعارهای تکراری و خسته کننده مسئولین و ارائه آمارهای آنچنانی غیر قابل تطابق بر روند موجود جامعه.

9ـ عدم ترجیح قشر جوان آماده ازدواج در بکارگیری نیروی کار در بسیاری از ادارات و مراکز خصوصی و نبود انگیزه لازم در میان جوانان برای رغبت به ازدواج به این دلیل.

10 ـ ترجیح اشتغال بانوان و استخدام ایشان در ادرات دولتی و مراکز خصوصی بر مردان آنهم صرفاً به جهت دستمزد کمتر و افزایش تصاعدی آمار بیکاری در سطوح مختلف .

11 ـ ایجاد شرائط سخت گیرانه خانواده ها برای تحقق ازدواج ها آنهم به دلیل وضعیت نابسامان جامعه و شنیدن اخبار جرم و جنایت ها، کلاهبرداری ها، طلاق ها، و نبود مرکزی جهت ارائه اطلاعات دقیق از وضعیت و آمار دقیق اقتصادی، اجتماعی، خانوادگی، تحصیلی و اخلاقی افراد و نبود بستر فرهنگی لازم در این خصوص و در نتیجه ایجاد ترس و واهمه در زوج های جوان .

12ـ وجود مهریه های سنگین و نبود حمایت های کافی قانونی حفظ کیان خانواده تا قبل از رسیدن اختلافات به محاکم قضایی و شکسته شدن حرمت های بسترساز جدایی و طلاق.

13ـ عدم آشنایی کافی دختر و پسر در مراحل قبل از ازدواج در بیشتر موارد به جهت وجود یک سری تعصبات گاه دینی و مذهبی و جایگزینی و نهادینه و قانونی نشدن عقد محرمیت به جای عقد دائم برای شروع آشنایی طرفین.

و در نهایت و با عنایت به اینکه ازدواج هم تلخ است ـ اگر از مسیر و بستر مناسب خود صورت نپذیرد ـ و هم شیرین ـ اگر با بصیرت و آگاهی کافی و وجود بسترهای مناسب حاصل شود ـ آیا بهتر نیست با سرلوحه قرار دادن فرمایش معصومین علیهم السلام که می فرمایند: «آنچه را برای خودت می پسندی برای دیگر نیز بپسند» و سخن بزرگان؛ همگان و به خصوص مسئولین، خود را به جای جوانان عزیز گذاشته و همچنان که مقام معظم رهبری نیز بارها اشاره نموده اند برای حل معضل ازدواج جوانان و به خصوص بالارفتن سن ازدواج و بی رغبیتی به امر مقدس ازدواج و تکثیر نسل، فکری اساسی نموده و با برنامه ریزی مدون و بدور از شعارها: «فلک را سقف بشکافیم و طرحی نو در اندازیم» ؟؟!!
سایر تصاویر :