فعالیت های دفتر

* پاسخگویی به سوالات شرعی و اعتقادی

* مشاوره تخصصی دینی، اعتقادی، فرهنگی و خانواده

* حوزه علمیه تخصصی تبلیغ (سفیران هدایت شیراز)

* محاسبه وجوهات شرعیه

* موسسه و حوزه علمیه حضرت صاحب الزمان (عج)

* ستاد احیاء حوزه علمیه سامرا

شماره حساب ها

حساب سیبا بانک ملی
0104933301008


حساب سپهر بانک صادرات
0103293468008

اوقات شرعی

دوشنبه ٢٩ مهر ١٣٩٨


آمار بازدید

هم اکنون
1
امروز
16
دیروز
12
این ماه
533
کل
151573
1392/12/25
در حاشیه مبحث اقتصاد مقاومتی و حماسه اقتصادی در مصاحبه با خبرگزاری فارس عنوان شد:
مسئول دفتر آیت الله العظمی شیرازی: روزمرگی برای اقتصاد آفتی است که مانع کار حماسی و فوق‌العاده می‌شود
حجت الاسلام و المسلمین شیرازی: برنامه‌های زیرساختی که صورت نگیرد در عمل کار حماسی نمی‌تواند اتفاق بیفتد؛ روزمرگی برای اقتصاد آفتی است که مانع کار حماسی و فوق‌العاده می‌شود.

به گزارش دفتر آیت الله العظمی شیرازی، حجت ‌الاسلام و المسلمین سید مرتضی شیرازی در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شیراز پیرامون علل تاخیر در تحقق حماسه اقتصادی اظهار داشت: کلمه حماسه که مقام معظم رهبری بیان کردند به معنای انجام یک کار فوق‌العاده و بزرگ‌تر از مسائل عادی است.

مسئول دفتر آیت الله العظمی شیرازی افزود: در مورد حماسه سیاسی با فضای خوبی که به وجود آمد و حضور پرشور و حماسی مردم در انتخابات 22 خرداد، آن کار فوق‌العاده محقق شد اما حماسه اقتصادی هنوز رخ نداده است.

شیرازی ادامه داد: در مورد علت تاخیر در دستیابی به اهداف حماسه اقتصادی باید در نظر داشت که به هر حال تحریم‌های ظالمانه که از طرف غرب و آمریکا بر کشور ما تحمیل شد، یک عامل بود که فضای اقتصادی نتواند به شکل فوق‌العاده شکل بگیرد.

مدیر حوزه علمیه تخصصی آشنایی با فرق و ادیان اضافه کرد: مسئله دیگر این است که برنامه‌ریزی‌هایی که در دولت فعلی و دولت پیشین اتفاق افتاد یک مقداری از منظر بعضی از مشکلات اعم از تحریم و امثال این‌ها، برنامه‌های زیرساختی محسوب نمی‌شود.

شیرازی خاطرنشان کرد: برنامه‌های زیرساختی که صورت نگیرد در عمل کار حماسی نمی‌تواند اتفاق بیفتد.

وی بیان کرد: در بعضی از مقاطع در دولت‌های دهم و یازدهم، که البته ابتدای کارش است، روزمرگی اتفاق افتاد و این روزمرگی برای اقتصاد آفتی است که مانع کار حماسی و فوق‌العاده می‌شود.

این عضو جامعه روحانیت شیراز ابراز داشت: ما فرهنگ الگوی مصرف را هنوز نتوانسته‌ایم در جامعه در بین مردم و اقشار مختلف نهادینه کنیم و مردم تصورشان این است که اقتصاد مقاومتی یعنی این که قرار است تمام فشارها به آنان تحمیل شود.

وی تصریح کرد: مقام معظم رهبری نکته ظریف و قابل توجهی در این زمینه فرمودند که باید در مورد بحث الگوی مصرف صحیح، فرهنگ‌سازی شود.

شیرازی افزود: در این بحث قرار نیست فشاری بر جامعه وارد شود بلکه تنها باید مردم دقت نظر و تامل داشته باشند و به عنوان مثال از آب آشامیدنی که برای تصفیه و انتقال آن هزینه بسیاری شده به منظور شست‌وشوی خودرو استفاده نکنند یا این الزام نباشد که به سرعت لباس نو و لوازم لوکس خریداری شود.

وی ادامه داد: این اصلاح نیاز به یک عزم ملی و راسخ دارد که دولت در برنامه‌ریزی و ملت در اجرای فرامین مقام معظم رهبری سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را مد نظر داشته باشند.

شیرازی اضافه کرد: دشمنان می‌خواهند از طریق فشارها و تحریم‌ها به یک شکلی ایران را به زانو در بیاورند اما همان‌طور که رهبری اشاره کردند این تحریم‌ها تازگی ندارد و از ابتدای انقلاب بوده است.

وی خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی دشمن تبلیغات سوء را در جامعه انتشار می‌دهد و به یک‌باره یک اتفاق می‌افتد و یک نفر حرفی می‌زند و وضعیت اقتصادی سیر نادرست پیدا می‌کند و فشارهای اقتصادی افزایش می‌یابد.

به گفته وی، مردم و مسئولان باید هوشیار باشند که تحت تاثیر این تبلیغات سوء قرار نگیرند.

شیرازی بیان کرد: اکنون مسئولان مختلف و به ویژه قوه مجریه باید بر اساس همان فرمایشات رهبری که با مشورت مجمع تشخیص مصلحت نظام ابلاغ کردند، برنامه‌ریزی کرده و سیاست‌ها را تعریف کنند.

وی افزود: مردم نیز باید برای خودشان فضای جدیدی را تعریف کنند و بتوانند از امکانات خوب استفاده کنند.

شیرازی اظهار داشت: تعبیر صحیحی که در این زمینه قابل ذکر است این بوده که «صرفه‌جویی کم مصرف کردن نیست، خوب مصرف کردن است» یعنی انسان بتواند از وسایل و امکاناتی که دارد به نحو احسن استفاده و از اسراف و تبذیر خودداری کند.

عضو جامعه روحانیت شیراز همچنین گفت: روحانیت نیز باید در این فضا مسائل مختلف اقتصاد مقاومتی را برای بخش‌های مختلف جامعه اعم از دانشجو؛ بازاری و اقشار مختلف تبیین کند که در هر بخشی منظور فرمایش مقام معظم رهبری از این سخنان چیست.

به گفته وی، روحانیت باید این مسائل را برای مردم به شکل ملموس تبیین کند تا با همگانی شدن رهنمودهای مقام معظم رهبری، تحولی در جامعه اتفاق بیفتد.