فعالیت های دفتر

* پاسخگویی به سوالات شرعی و اعتقادی

* مشاوره تخصصی دینی، اعتقادی، فرهنگی و خانواده

* حوزه علمیه تخصصی تبلیغ (سفیران هدایت شیراز)

* محاسبه وجوهات شرعیه

* موسسه و حوزه علمیه حضرت صاحب الزمان (عج)

* ستاد احیاء حوزه علمیه سامرا

شماره حساب ها

حساب سیبا بانک ملی
0104933301008


حساب سپهر بانک صادرات
0103293468008

اوقات شرعی

دوشنبه ٢٩ مهر ١٣٩٨


آمار بازدید

هم اکنون
1
امروز
16
دیروز
12
این ماه
533
کل
151573
1394/4/7
پس از اهداء کتاب به بان کی مون دبیر کل سازمان ملل، واتیکان و یونسکو صورت گرفت
اهداء کتاب «تمام نهج البلاغه» به رئیس دیوان بین المللی دادگستری در شهر لاهه
رونی آبراهام رئیس دیوان بین المللی دادگستری لاهه: این رهمنودها پیام آور عدالت و صلح و دوستی بین جوامع مختلف بشری بوده و امیدوارم این اثر ارزشمند  بتواند در توسعه و گسترش عدالت در جهان تاثیر گذار باشد
پس از اهداء کتاب به بان کی مون دبیر کل سازمان ملل و واتیکان صورت گرفت
اهداء کتاب «تمام نهج البلاغه» به رئیس دیوان لاهه
به گزارش دفتر آیت الله العظمی حاج سید محمد باقر شیرازی(قدس سره الشریف) به نقل از سایت سفارت جمهوری اسلامی در لاهه هلند مجموعه نفیس «تمام نهج البلاغه» که از سوی محقق و پژوهشگر ایرانی حجت الاسلام و المسلمین سید صادق موسوی شیرازی فرزند مرجع عالیقدر مجاهد آیت الله العظمی حاج سید محمد باقر شیرازی(قدس سره)  گردآوری شده است، به رونی آبراهام رئیس دیوان بین المللی دادگستری در شهر لاهه اهداء شد.
بنا به این گزارش در این دیدار که با حضور دکترعلیرضا جهانگیری سفیر جمهوری اسلامی ایران  در هلند و نماینده دائم کشورمان نزد سازمانهای بین المللی مقیم لاهه انجام شد، حجت الاسلام و المسلمین سید صادق موسوی شیرازی در باره ویژگی های این کتاب نفیس، دیدگاه حضرت امیر مومنان علی (ع) در باره موضوعات جهانی از جمله عدالت و امنیت در عرصه روابط اجتماعی، سیاسی و بین المللی توضیحاتی ارائه کرد.
حجت الاسلام و المسلمین موسوی شیرازی همچنین در ملاقات با آقای رونی آبراهام رئیس دیوان بین المللی دادگستری گزارشی از تلاش های بیست و هشت ساله خود برای دستیابی به منابع اصلی خطبه ها، سخنرانی ها، فرمایشات، دستورات، نامه ها و وصایای حضرت امام علی (ع) ارائه کرد و اظهار داشت توجه به رهمنودها و نکات اساسی مطروحه در کتاب «تمام نهج البلاغه» که مورد احترام عمیق مسلمانان و اندیشمندان جهان است، می تواند در جهت تحقق اهداف دیوان بین المللی دادگستری نیز مفید فایده واقع شود.
آقای آبراهام رئیس دیوان بین المللی دادگستری ضمن تشکر از اهدای این کتاب ارزشمند و زحماتی که برای گردآوری آن کشیده شده است، این رهمنودها را پیام آور عدالت و صلح و دوستی بین جوامع مختلف بشری خواند و ابراز امیدواری کرد که این اثر ارزشمند  می تواند در توسعه و گسترش عدالت در جهان تاثیر گذار باشد.
خاطر نشان می گردد حجت الاسلام و المسلمین حاج سید صادق موسوی شیرازی فرزند ارشد مرجع عالیقدر مجاهد آیت الله العظمی حاج سید محمد باقر موسوی شیرازی(قدس سره الشریف) طی بیش از بیست و هشت سال تلاش برای جمع آوری نسخه کامل «تمام نهج البلاغه» به کشورهای مختلف جهان سفر کرد که پس از رجوع به بیش از هشتاد هزار جلد کتاب از منابع مختلف در کتابخانه های جهان و استفاده از بیش از ۱۲۰۰ عنوان منبع از کتب مذاهب مختلف اسلامی، آخرین چاپ کامل ترین نسخه نهج البلاغه را در یک جلد قطع رحلی حاوی 1551 صفحه به زبان عربی و با چاپی نفیس در مؤسسه اعلمی بیروت به چاپ رسانده است.
حجت‌الاسلام و المسلمین سید صادق موسوی شیرازی دربارة اثر حاضر می‌گوید: «این کتاب، پیش از این در ۸ جلد و براساس ۷۷۰ سند به چاپ رسیده بود که به دلیل استفاده کامل از اصل سندها در متن کتاب، حجم بسیار بالایی داشت و بیشتر هم به کار محققان می‌آمد.
مؤلف کتاب «تمام نهج‌البلاغه» اظهار داشت: «در حالی که هنوز همه پنج هزار جلد تیراژ آخرین ورژن این کتاب به چاپ نرسیده و آماده نشده بود با اصرار، اولین نسخه را از چاپخانه دریافت و آن را به حرم مطهر و نورانی امیرالمؤمنین امام علی(ع) تقدیم کردم.
موسوی شیرازی افزود: سعی کردیم این کتاب با نفیس‌ترین کاغذ، چاپ، صحافی و جلد در دسترس علاقه‌مندان قرار گیرد. چاپخانه‌ای این کتاب را به چاپ می‌رساند که متخصص چاپ قرآن‌های نفیس است. معتقدم که برای جذب مخاطبان علاقه‌مند، این‌گونه آثار باید با ظاهری زیبا و آراسته عرضه شوند تا حتی مخالفان و معاندان هم در نگاه اول جذب زیبایی‌های ظاهری اثر شده و پس از آن با محتوای متعالی آن آشنا شوند.
حجت‌الاسلام موسوی در ادامه گفت: به ادعیه و مناجات امام علی(ع) در نهج‌البلاغه شریف رضی بسیار کم پرداخته شده است. یکی از ویژگی‌های مهم کتاب حاضر این است که ادعیه و مناجات امام علی(ع) با استفاده از اسناد فراوان، به‌طور کامل مورد استفاده قرار گرفته و تقسیم‌بندی موضوعی و تاریخی مطالب کتاب هم به آماده شدن ذهن خواننده برای برقراری ارتباط مطلوب با محتوای اثر کمک می‌کند.
مؤلف کتاب «تمام نهج‌البلاغه» برای تهیه مطلب این کتاب در مدت ۲۸ سال بیش از ۶۰ هزار جلد کتاب مطالعه کرده و به کشورهای مختلفی از جمله هند، کانادا، یمن، مراکش، اسپانیا و… سفر کرده است.
برخی از عالمان و صاحبان اندیشه، تقریظ‌هایی بر این اثر نگاشته‌اند که در آغاز کتاب به چاپ رسیده است.
حضرت آیت‌الله حسن‌زاده آملی در بخشی از نوشته خود آورده‌اند: «… به جز بزرگان علم چون شیخ مرتضی و سیدرضی در قرون گذشته، در عصر حاضر نیز عالم گرانقدر و محقق دانشمند حجت‌الاسلام سید صادق موسوی شیرازی نسبت به جمع‌آوری نهج‌البلاغه اهتمام نموده است. او به بهترین شکل مطلوب به تحقیق، تکمیل و تنظیم نهج‌البلاغه پرداخته است، این اثر چون چراغ منیر نورافشانی می‌کند.
استاد سیدحسن الامینی از محققان نامدار جهان عرب می‌نویسد: «تلاش عظیمی که آقای موسوی در پوشاندن جامه جدید به کتاب نهج‌البلاغه مبذول داشته، تلاش در خور تحسین و سپاس است و این کار اقدامی شاق به حساب می‌آید که جای سپاس و قدردانی دارد و دستاورد مهمی برای پژوهشگران نهج‌البلاغه محسوب می‌شود».
ادیب بزرگ و نویسنده لبنانی استاد جرج جرداق در آغاز تقریظش بر این کتاب می‌نویسد: «… نهج‌البلاغه در برگیرندة تمامی مسائل فکری، معنوی، اجتماعی و انسانی است و به حق باید سیدرضی را به عنوان نخستین گردآورندة تولیدات فکری امام علی(ع) بستاییم، کتابی که در طول اعصار گذشته مرجع کسانی بوده که می‌خواسته‌اند، به نبوغ امام دست یابند و به حق باید همان سپاس و ستایش را نثار علامه سیدصادق موسوی کنیم که در تکمیل این کتاب بی‌نظیر تلاش نموده است، چون او آنچه را که سیدرضی از قلم انداخته است، به نهج‌البلاغه افزوده».
حجت ‌الاسلام و المسلمین سید محمد خاتمی هم در یادداشت خود نوشته اند: «آنچه موجب خوشوقتی است، تلاش ارجمند برادر فاضلمان حجت‌الاسلام جناب آقای سیدصادق موسوی شیرازی است که با دست‌های تهی، اما دلی سرشار از امید و ایمان در جهت یافتن مصادر نهج‌البلاغه و نیز قطعات مکمل آن در لابلای انبوه آثار و اسناد و مآثر اسلامی همت کردند و مجموعه پربهایی را پیش روی حقیقت‌جویان و جستجوگران زیبایی و خوبی قرار دادند»
شایان ذکر است نسخه فارسی این اثر که در حال ویرایش ترجمه می باشد نیز ان شاء الله به زودی به زیور طبع آراسته میگردد.
سایر تصاویر :