فعالیت های دفتر

* پاسخگویی به سوالات شرعی و اعتقادی

* مشاوره تخصصی دینی، اعتقادی، فرهنگی و خانواده

* حوزه علمیه تخصصی تبلیغ (سفیران هدایت شیراز)

* محاسبه وجوهات شرعیه

* موسسه و حوزه علمیه حضرت صاحب الزمان (عج)

* ستاد احیاء حوزه علمیه سامرا

شماره حساب ها

حساب سیبا بانک ملی
0104933301008


حساب سپهر بانک صادرات
0103293468008

اوقات شرعی

دوشنبه ٢٩ مهر ١٣٩٨


آمار بازدید

هم اکنون
1
امروز
16
دیروز
12
این ماه
533
کل
151573
1394/9/25
انتشار ترجمه مصاحبه مچله لبنانی «الشراع» با فرزند ارشد آیت الله العظمی حاج سید محمد باقر شیرازی(قدس سره) حجت الاسلام و المسلمین سید صادق موسوی شیرازی در روزنامه جمهوری اسلامی
حجت الاسلام و المسلمین سید صادق موسوی شیرازی: جهان باید فرق میان فرهنگ گفت و گو و شمشیر «البغدادی» را تشخیص بدهد

روزی آن حضرت(ع) در کوچه‌های کوفه (مرکز خلافت ایشان) قدم می‌زد، وقتی صدای ناقوس کلیسا – که وقت نماز مسیحیان را نشان می‌داد – شنید، منفعل نشد، نه آن صدا را متوقف کرد و نه اقدام به شکستن ناقوس کرد بلکه به فردی که همراهش بود فرمود: آیا می‌دانی این ناقوس با این صدا چه می‌گوید؟ سپس فرمود: ناقوس می‌گوید « سبوح قدوس رب الملائکه والروح».

به گزارش دفتر آیت الله العظمی حاج سید محمد باقر شیرازی(قدس سره) روزنامه جمهوری اسلامی در اقدامی شایسته با ترجمه مصاحبه فرزند ارشد این مرجع عالیقدر حجت الاسلام و المسلمین سید صادق موسوی شیرازی را به چاپ رساند که ذیلا عین مصاحبه منعکس میگردد:

جهان باید فرق میان فرهنگ گفت و گو و شمشیر «البغدادی» را تشخیص بدهد 

اشاره

اینکه یک نویسنده و محقق نیمی از عمر خود را وقف تلاش برای گردآوری یک کتاب جامع کند. و برای اینکه به این کتاب سندیت بیشتری ببخشد، به هزاران کتاب مرجع رجوع کند و به کتابخانه‌های بی‌شماری در شرق و غرب جهان مراجعه کند تا محصول این زحمات را در یک کتاب گردآوری و تقدیم بشریت کند، اتفاق نادری است که کمتر مانند آن شنیده‌ایم.

کتاب «تمام نهج البلاغه» که هدف آن بازخوانی دوباره فرهنگ،‌خط مشی و رفتار امیرالمومنین علی علیه السلام است، توسط جناب آقای سید صادق موسوی گردآوری شده و نسخه‌ای از آن توسط وی به بان کی مون دبیرکل سازمان ملل نیز اهدا شده است. موضوع اصلی این گفت و گو پیرامون مساله‌ای است که می‌خواهد اسلام را به جهانیان از پنجره نهج البلاغه معرفی کند و نه دشنه‌های داعش. این گفت و گو توسط هفته نامه عربی الشراع صورت گرفته که بخش بین الملل روزنامه جمهوری اسلامی اقدام به ترجمه آن به فارسی نموده و شما را به خوانش آن دعوت می‌کند.

* ارزیابی شما از استقبال بین‌المللی از کتاب «تمام نهج البلاغه» چیست؟آیا انتظار چنین استقبالی را از کتابتان داشتید؟

- از آنجا که ما در فضای شهادت امام حسین علیه السلام قرار داریم، این امامی که پیامبر اکرم(ص) در حق ایشان فرمود: حسین کشتی نجات و چراغ هدایت است، فرصت را مناسب می‌بینیم تا به موضوع مقابله و جنگ عده‌ای از اشقیاء با بازماندگان خاندان پیامبر(ص) اشاره کنم. امروز عده قلیلی وجود دارند که خود را به اسلام نسبت می‌دهند و خون مسلمانانی که با آنها هم فکر نیستند را به زشت‌ترین ووحشیانه‌ترین روش‌های ممکن می‌ریزند. اگر کمی به آنچه در حق خاندان رسول خدا(ص) در کربلا صورت گرفت نگاه کنیم، می‌بینیم که چگونه پیکرهای مطهر شهدای این حادثه زیر سم اسبان قرار گرفت و سپس مثله شدند و زنان آزاده وابسته به اهل بیت رسول خدا(ص) به اسارت گرفته شدند و در می‌یابیم چگونه تروریست‌های امروزی در نقاط مختلف جهان اسلام با نسخه‌برداری از فاجعه کربلا،‌ جنایات خود را در حق پیروان ادیان مختلف و حتی پیروان مذاهب مختلف اسلام مرتکب می‌شوند و متاسفانه می‌بینیم که در نهایت، این رفتارها را به حساب اسلام (این دین محبت و رحمت) ثبت می‌کنند درحالی که اسلام از آنان بری است.

اما در مورد پرسش شما، باید عرض کنم که شخصیت امام علی علیه السلام علی‌رغم همه سانسورها و تحریف‌هایی که توسط دشمنان این شخصیت بی‌نظیر در طول 14 قرن گذشته درحق ایشان صورت گرفت، هنوز هم مورد توجه اهل علم و شیفتگان حقیقت است. این شخصیت هنوز هم دلهای بی‌شماری از کسانی که قدردان فضیلت‌‌ها، ارزش‌ها و پاکی ایشان هستند را تسخیر و مجذوب خود می‌کند،‌ لذا می‌بینیم کسانی را که حتی به دین ایشان نیستند چگونه درباره عظمت این شخصیت بی‌نظیر تردیدی به دل خود راه نمی‌دهند و این واقعیتی است که بنده هنگام تحقیق و سفرها به نقاط مختلف جهان در دیدار با شخصیت‌های بزرگ از ملیت‌ها و مذاهب مختلف لمس کردم.

عظمت شخصیت امام علی علیه السلام چنان بزرگ است که بان کی مون دبیرکل سازمان ملل با کنار گذاشتن همه تشریفات معمول و به پاس قدردانی بخاطر دیدار با وی(به مناسبت انتشار مجموعه تمام نهج البلاغه) برایم نامه تشکر‌آمیز ارسال نمود. این تشکر نه بابت شخص بنده بود بلکه بخاطر درک ایشان از شخصیت بی‌نظیر امام علی علیه السلام است که دیدار ما با محوریت شخص این امام صورت گرفت. از اینجا لازم است از آقای خزایی نماینده وقت جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل بخاطر تنظیم این دیدار تشکر کنم. تلاش آقای خزایی برای تنظیم این دیدار نه بخاطر ایرانی بودن بنده بود بلکه بخاطر قدردانی از تلاش 28 ساله من در گردآوری این مجموعه صورت گرفت.

همچنین نماینده ایران در سازمان یونسکو که یک شخصیت علمی است و نماینده ایران در لاهه. اما سفیر ایران در واتیکان که یک عالم دینی و از دوستان من است و مرا از زمانی که در نجف بودم می‌شناسد، اهمیت کار علمی و مطالعاتی درباره شخصیت امام علیه علیه السلام را به خوبی درک می‌کند که تا چه اندازه دشمنان ایشان برای پوشاندن حقیقت، فضائل و جایگاه بی‌نظیر ایشان از هیچ کوششی دریغ نکردند تا امت اسلام و جهانیان در شناخت واقعی امام علی علیه السلام با مشکل روبرو شود.

اما درخصوص مسیحیان، اگر هر کس از آنها اندکی از نگاه امام علی علیه السلام و دیدگاه انسانی ایشان بخواند، نمونه اعلای تسامح را در او – که منشا آن جایگاه دینی ایشان است – می‌بیند. این تسامح تا آنجا به پیش می‌رود که خداوند در کتابش می‌فرماید: «قولوا آمنا بالله و ما انزل الینا و ما انزل الی ابراهیم و اسماعیل و اسحق و یعقوب والاسباط و ما اوتی موسی و عیسی و ما اوتی النبیون من ربهم لانفرق بین احد منهم و نحن له مسلمون»، همچنین در کتب منابع اسلامی ما نمونه‌های فراوانی وجود دارد که پیامبر اکرم(ص) انبیاء و رسولان پیش از خود را به نیک‌ترین صفات یاد می‌کردند و می‌فرمودند: «برادرم موسی و برادرم عیسی و...»

همچنین امام علیه علیه السلام که وارث مسئولیت امامت پس از پیامبر اکرم(ص) می‌باشد، بازتاب دینی است که آمده تا مکارم اخلاق را تمام کند و فضیلت‌های انسانی را در جهان گسترش دهد. لذا در تاریخ با نمونه‌های زیادی از نحوه تعامل امام علی(ع) با یهودیان و مسیحیان روبرو می‌شویم که چگونه رفتار ایشان با پیروان سایر ادیان موجب جذب آنان به سوی اسلام می‌شد به گونه‌ای که در وصف ایشان می‌گفتند: «الله اعلم حیث یجعل رسالته» و این اعتراف آشکاری است درباره حقانیت دین اسلام که از خلال رفتار و برخورد امام علی(ع) با چشم خود می‌دیدند.آوری این مجموع‌آ

در این میان استقبال گرم و اهتمام فراوان افراد در چندین مناسبت نمونه‌های جالبی دیدم برای مثال کشیش بزرگ کلیسای شهر سیاتل آمریکا در حضور جمع کثیر عبادت‌کنندگان و حاضرین در کلیسا کتاب «تمام نهج‌البلاغه» را با دست نشان داد و با لحنی خاصی گفت: «این است کتاب امام علی» این جمله را به گونه‌ای گفت که حاضرین از جای خود بلند شدند و کف زدند درحالی که متعجب بودند و تحت تاثیر قرار گرفته بودند. همچنین تعریفی که وزیر فرهنگ واتیکان در دیدارم با او بیان کرده بود. او در خصوص شخصیت امیرالمومنین علی علیه‌السلام و این مجموعه (تمام نهج‌البلاغه) بی‌نهایت شگفت‌زده شده بود. فراموش نکنیم کسانی که مقدمه‌هایی برای این مجموعه نوشتند از شخصیت‌های برجسته مسیحی لبنان هستند مانند مطران جورج خضر از طرف روم‌های ارتودکس و پدر یوسف مونس بعنوان رئیس بخش رسانه‌ای کاتولیک.

من این تعامل مثبت را پیش‌بینی کرده بودم چرا که قرآن در ذکر ویژگی‌های اصحاب دلهای پاک از پیروان حضرت مسیح فرموده: «لتجدن اقربهم موده للذین آمنوا الذین قالوا انانصاری ذلک بان منهم قسیسین و رهبانا وانهم لایستکبرون و اذا سمعوا ما انزل الی الرسول‌تری اعینهم تفیض من الدمع مما عرفوا من الحق».

خداوند متعال از قبل به ما گفته بود که بسیاری از کسان که به حضرت مسیح ایمان آورده‌اند بویژه راهبان و قسیسان ظرفیت پذیرش مفاهیم اسلامی را دادند و تحت تاثیر آنچه پیامبر اسلام(ص) برای سعادت بشریت آورده، قرار می‌گیرند. آنها ارزش‌هایی را که پیامبر(ص) ما ترویج می‌کرد، درک می‌کنند و من این را به کرات در دیدارم با قشرهای مختلف مسیحیان لمس کردم و دیدم که تا چه اندازه به شخصیت پیامبر اسلام(ص) و حضرت علی علیه‌السلام احترام قائل هستند. آنها پس از آنکه برایشان از منطق امام علی(ع) در تعامل با غیر از مسلمانان در زمان حکومت ایشان گفتم، شیفته امام شدند.

حضرت علی علیه‌السلام در این باره فرمود: «اما والله لو استقامت لی الامه و ثنیت الوساده لافتیت لاهل التوراه بتوراتهم حتی تنطق لی التوراه فتقول: صدق علی ماکذب، لقد افتاکم بما انزل‌الله عزوجل فی و لافتیت لاهل لانجیل بانجیلهم حتی ینطق الانجیل فیقول: صدق علی ماکذب، لقدافتاکم بما انزل‌الله عزوجل فی» و آن حضرت(ع) احکام قرآن را بر یهودیان و مسیحیانی که در میان مسلمانان زندگی می‌کردند تحمیل نکرد بلکه احکامی که در تورات بود برای یهودیان جاری می‌کرد و احکامی که در انجیل بود برای مسیحیان جاری می‌کرد.

روزی آن حضرت(ع) در کوچه‌های کوفه (مرکز خلافت ایشان) قدم می‌زد، وقتی صدای ناقوس کلیسا – که وقت نماز مسیحیان را نشان می‌داد – شنید، منفعل نشد، نه آن صدا را متوقف کرد و نه اقدام به شکستن ناقوس کرد بلکه به فردی که همراهش بود فرمود: آیا می‌دانی این ناقوس با این صدا چه می‌گوید؟ سپس فرمود: ناقوس می‌گوید « سبوح قدوس رب الملائکه والروح».

بنابراین فضای تعامل مثبت طیف‌های مختلف مسیحی با شخصیت امام علی(ع) از دیرباز تاکنون وجود داشته که به نظر ما این تعامل نوعی نسخه برابر اصل از تعامل رسول خدا(ص) با پیروان سایر ادیان آسمانی است چرا که حضرت علی(ع) تربیت یافته مکتب رسول خدا است و او است که وارث علم پیامبر، امین او وزیر و سفارش شده ایشان می‌باشد.

* آیا این تلاشی که برای گردآوری کلام و خطبه‌های امام علی(ع) کرده‌اید نوعی تاکید دوباره اهمیت قائل‌شدن به «اسلام» آن هم از طریق مطرح‌کردن اندیشه و فرهنگ یکی از برجسته‌ترین شخصیتهای این دین‌ آسمانی است؟

- جهان به طور طبیعی پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران با رهبری امام خمینی(ره) توجه خود را به سوی اسلام بیشتر معطوف کرد. جهان به خوبی دید که چگونه یک شخص فروتن و زاهد می‌‌تواند میلیون‌ها نفر از طیف‌های مختلف مذهبی را علیه سرکش‌ترین نیروی خاورمیانه بسیج کند و آنها را علیه دشمن متحد کند. این ملت بوسیله رهبری چنین فردی توانست نظام و حکومت پادشاهی در ایران را سرنگون کند چرا که ایشان همیشه نشان دادند که در مسیر پیامبر(ص) و امام علی(ع) گام بر‌می‌دارند. از این رو جهان برای آشنایی با آنچه در قرن‌های گذشته درخصوص این شخصیت منحصر به فرد ازدرک دیگران پنهان شد، مطالعه بیشتری نماید. بویژه پس از آنکه همه مطالب و بیانات امیرالمومنین(ع) را - برخلاف گزیده مطالب در نسخه شریف رضی – جمع‌آوری کردیم و آن را با ترتیب تاریخی تنظیم و فصل‌بندی نمودیم تا خواننده به آسانی بتواند کلام آن حضرت(ع) را با توجه به مکان و زمان آن درک کند و ارتباط جمله‌ها به مطالب قبل و بعد از آن که این کار در درک صحیح‌تر این شخصیت عظیم و محوری اسلام کمک می‌کند.

توجه به مسالمت‌آمیزبودن دین اسلام

* آیا مجموعه «تمام نهج‌البلاغه» نمایش تصویر مسالمت‌آمیزبودن تمدن اسلام است، آنهم پس از اینکه اسلام در چشم غربی‌ها تبدیل به دینی تاریک و سراسر نفرت بوسیله برخی از گروه‌های اسلامی شد؟

- همینطور است. عموما، ملت‌ها در غرب علیرغم تلاش رسانه‌هایی که توسط مافیای صهیونیستی و دلالان جنگ صورت می‌گیرد و برای استعمار ملت‌ها و سوق‌دادن افکار مردم به سوی اهداف و منافع خود تلاش می‌کنند، در جستجوی ارزشهای والای انسانی هستند.

ما اگر بتوانیم راهی به سوی دل و مغز شهروندان غربی بیابیم، پاسخ مناسبی از آنها در خصوص فهم صحیح اسلام خواهیم یافت، لذا دشمنان اسلام برای اینکه چنین اتفاقی رخ ندهد، سعی دارند چهره‌ اسلام را مخدوش کنند و آنها در قدم اول طالبان را بوجود آورند و همه توجه‌ها را به سمت آن معطوف کردند و گفتند این است «اسلام»! سپس القاعده را به میدان آوردند با چهره‌ای زشت‌تر و توسط رسانه‌ها به جهانیان گفتند، اعضای القاعده نمونه واقعی دین اسلامند. سپس بوسیله عوامل مزدور خود «داعش» و گروه‌های تروریستی دیگری مانند «بوکوحرام» در آفریقا ساختند و توسط شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های مختلف شیوه‌های مختلف آدم‌کشی این گروه‌های تروریستی را به نمایش درآورد تا به جهان نشان بدهند اسلام یعنی همین رفتارهای وحشی وغیرانسانی است و غربی‌ها را از رفتن به سمت اسلام بازدارند. آنها از این طریق به غربی‌ها می‌گویند: «نگاه کنید چگونه مسلمانان با همنوعان و همکیشان خود با نهایت وحشی‌گری رفتار می‌کنند»، تا به وسیله این روش چندش‌آور، مردم به سوی اسلام گرایش پیدا نکنند.

سوال اینجاست که دلیل تصویربرداری‌های با کیفیت‌‌ و با شیوه‌های حساب شده هالیوودی در نمایش صحنه‌های تروریستی و رقابت رسانه‌های مختلف در بازتاب این صحنه‌ها و نمایش آن در سطح وسیع چیست؟ این اتفاق به گونه‌ای رخ می‌دهد که همین رسانه‌ها و همزمان با جنایات رژیم صهیونیستی،‌اقدام به سانسور وحشیگری‌های این رژیم در غزه و سرزمین‌های اشغالی می‌کنند. آنها به این کار بسنده نمی‌کنند و بسیاری از سایت‌های اینترنتی را که اقدام به نشر حقایق می‌کنند (سایت‌های کشورهای مستکبر و صهیونیست آن را نمی‌پسندند) نیز فیلتر می‌کنند.

اکنون فرصت و شرایط برای ما فراهم شده است تا به جهان بگوییم، آنچه ما به شما عرضه می‌کنیم (تمام نهج‌البلاغه) نمونه حقیقی از اسلام است که حضرت علی علیه السلام نه تنها آن را معرفی کرد بلکه خود نیز به آن عمل کرد و در زمان حکومت خود آن را پیاده نمود. او به مردم در زمان حکومت خود فرمود: «به خدا سوگند شمارا به چیزی امر نکردم مگر خود پیش از شما به آن عمل کردم و شما را از چیزی نهی نکردم مگرخود پیش از شما آن را ترک کردم».

من زمینه را درمیان اقشار مذهبی و همچنین روشنفکر برای استقبال از آنچه می‌خواهم عرضه کنم مناسب دیدم و محصول تلاش خود را به آنان عرضه کردم.

همه مردم برای درک حقیقت، عطش خاصی دارند، وقتی آنها متوجه این مساله شوند که امام علی علیه السلام فردی مورد اتفاق و نقطه مشترک در همه مذاهب اسلامی است و به گونه‌ای که شیعیان او را امام و جانشین رسول خدا و انتصاب یافته پیامبراکرم (ص) می‌دانند و سایر مذاهب ایشان را خلیفه چهارم می‌شناسند که بعد از ماجرای خلافت، حکومت به تعبیر پیامبراکرم (ص) به ملک عضوض تبدیل شد. امیرالمومنین علی علیه السلام که نقطه اشتراک در میان فرق اسلامی است توانسته بعنوان نماینده حقیقی اسلام ظاهر شود و همه مذاهب اسلامی می‌توانند بوسیله آن حضرت بدون هرگونه اختلافی، با اسلام حقیقی آشنا شوند.

تلاش پر زحمتی که مورد تقدیر قرار گرفت

* اگر سید نبودید و نیز به ایران تعلق نداشتید، آیا تصور می‌کردید این همه مورد توجه قرار بگیرید؟

- نخست باید به عرضتان برسانم که انتسابم به پیامبر اکرم (ص) مایه شرف و آبروی من است. رسولی که بعنوان رحمت برای عالمیان و هدایت کننده همه مردم به سوی صراط مستقیم فرستاده شده است. اما در خصوص توجه اقشار مختلف به این محصول تحقیقی (تمام نهج البلاغه) باید به این نکته اشاره کنم که توجه این اقشار بخاطر تلاش 28 ساله من در جستجو و تحقیق در میان کتاب‌های مختلف در کتابخانه‌های متعددی از شرق تا غرب، از هند و یمن، عراق، ایران، حجاز، شمال آفریقا، اروپا، آمریکا و کانادا نشات می‌گیرد. برای این کار بیش از 80 هزار کتاب مطالعه کردم و سختی‌های فراوانی را در این زمینه متحمل شدم. در طول این مسیر هزینه‌های فراوانی کردم همچنین افرادی از محبان اهل بیت علیهم السلام و دوست‌داران کار فرهنگی به من در این راه نیز کمک کردند.

طبیعی است کتابی که تعداد منابع آن از 1200 کتاب مرجمع معتبر نزد مذاهب مختلف اسلامی تجاوز می‌کند و در ترتیب متن آن تغییراتی صورت گرفته به گونه‌ای که خواننده بتواند به آسانی به مطلب مورد نیاز خود از میان خطبه‌ها، نامه‌‌ها، وصایا و کلمات امیرالمومنین(ع) برسد.

علاوه بر این، فرد می‌تواند مطلب موردنیاز خود را با ترتیب موضوعی و تاریخی با ذکر منبع، ترتیب و مشخصات سند از هر منبع و نیز مقایسه متن با متن موجود در نسخه‌های دیگر، بیابد.

آنچه گفتم باعث می‌شود هر فردی که به کار فرهنگی و علمی اهمیت می‌دهد، ارزش این تلاش 28 ساله را درک کند حال می‌خواهد این فرد مسلمان باشد یا غیرمسلمان. این همان چیزی است که با آن هنگام مراجعه به مراکز مختلف فرهنگی و کتابخانه‌ای بزرگ در نقاط مختلف از جهان روبرو شدم.

برای اینکه مقدار توجه مراکز علمی نسبت به این کار تحقیقاتی مطالعاتی برایتان مشخص کنم، به نامه رئیس حوزه‌های علمیه ایران آقای حسینی بوشهری به بان کی مون دبیرکل سازمان ملل اشاره می‌کنم. او به نیابت از همه حوزه‌های علمیه در این نامه از وی بخاطر تقدیر از کتاب تمام نهج البلاغه و همچنین به گردآورنده آن تشکر کرد. این نامه توسط نماینده ایران در سازمان ملل به دست دبیرکل سازمان ملل رسید و این اقدام، نخستین ارتباط رسمی میان حوزه علمیه و یک نهاد بین‌المللی بود.

* آیا می‌شود اینگونه نتیجه گرفت که استقبال غربی‌ها از کتاب تمام نهج البلاغه نوعی توجه آنها نسبت به ایران به شمار می‌رود؟ توجهی تحت تاثیر توافق هسته‌ای که ایرانی‌ها آن را به سود خود می‌دانند؟

- من بیش از یک ربع قرن از عمرم در کتابخانه‌های مختلفی در سراسر جهان در رفت و آمد سپری کردم. افراد زیادی که به مسائل فکری، فرهنگی و علمی توجه دارند، دراین مدت با من آشنا شدند. جریان‌هایی سیاسی هرگز باعث تاثیر مستقیم و یا غیرمستقیم برکار علمی من نشد، حتی در بدترین شرایط سیاسی کشورم هیچ گونه تاثیری بر مسیرعلمی من در این سالها نگذاشت.

طبیعی است به دنبال از بین رفتن تصویر تیره و تاری که غربی‌ها درباره ایران در سالهای اخیر در ذهن داشتند، و فضای بازی که دکتر روحانی رئیس‌جمهور در تعامل با کشورهای جهان ایجاد کرد، شرایط مناسبی را برای معرفی بهتر اسلام حقیقی فراهم آورد، بویژه پس از آنکه جریان‌های تروریستی مدعی اسلام رسوا شدند و مسلمانان رفتار وحشیانه آنان را تایید نکردند. جریان‌های تروریستی تکفیری که علمای الازهر، حوزه‌های علمیه نجف اشرف و قم و سایر شهر‌های ایران و حتی عربستان سعودی بطور مشترک بر «بری» بودن اسلام از این جریان نوظهور هم عقیده هستند.

بنابراین ما مسئولیت بزرگی در راستای ارتباط با نخبه‌ها، فرهنگیان و مراکز علم و دانش در نقاط مختلف جهان احساس می‌کنیم و هدف ما این است که اسلام واقعی را از دریچه شخصیت امام علی علیه السلام که تربیت یافته مکتب پیامبر اسلام(ص) است به جهانیان معرفی کنیم.

* عظمت شخصیت امام علی علیه السلام چنان بزرگ است که بان کی مون دبیرکل سازمان ملل همه تشریفات معمول را کنار گذاشت و مجموعه «تمام نهج‌البلاغه» را به طور ویژه مورد تقدیر قرار داد

* اکنون فرصت و شرایط به گونه‌ای فراهم شده است که به جهان بگوئیم آنچه ما به شما در «تمام نهج البلاغه» عرضه می‌کنیم نمونه حقیقی از اسلام است که حضرت علی علیه السلام نه تنها آن را معرفی کرد بلکه خود نیز به آن عمل نمود

* مسئولیت بزرگی در راستای ارتباط با نخبه‌ها، فرهنگیان و مراکز علم و دانش در نقاط مختلف جهان احساس می‌کنیم و هدف ما این است که اسلام واقعی را از دریچه شخصیت امام علی علیه السلام که تربیت یافته مکتب پیامبر اسلام(ص) است به جهانیان معرفی کنیم

* غرب برای مخدوش کردن چهره واقعی اسلام، نخست طالبان را ساخت، سپس القاعده، داعش و بوکوحرام را به میدان آورد و به شهروندان خود گفت: این است چهره واقعی اسلام!

* علی بن ابیطالب علیه السلام نقطه مشترک میان همه مذاهب و فرق اسلامی است

 
سایر تصاویر :