فعالیت های دفتر

* پاسخگویی به سوالات شرعی و اعتقادی

* مشاوره تخصصی دینی، اعتقادی، فرهنگی و خانواده

* حوزه علمیه تخصصی تبلیغ (سفیران هدایت شیراز)

* محاسبه وجوهات شرعیه

* موسسه و حوزه علمیه حضرت صاحب الزمان (عج)

* ستاد احیاء حوزه علمیه سامرا

شماره حساب ها

حساب سیبا بانک ملی
0104933301008


حساب سپهر بانک صادرات
0103293468008

اوقات شرعی

دوشنبه ٢٩ مهر ١٣٩٨


آمار بازدید

هم اکنون
1
امروز
16
دیروز
12
این ماه
533
کل
151573
1395/7/28
در پی کاهش رغبت جوانان به امر ازدواج و رو آوردن ایشان به سایر روابط حجت الاسلام و المسلمین دکتر شیرازی در سلسله مقالاتی نوشت:
مقاله شماره 2: ازدواج؛ شادی ها و تلخی ها

حجت الاسلام و المسلمین سید مرتضی شیرازی: قطعاً آمار بیش از یازده میلیون جوان مجرد در شرف ازدواج در کشور هشتاد میلیونی، زنگ خطری است برای همه کسانی که مسئولیت برنامه ریزی کلان کشور را بر عهده دارند چرا که جوانان در شرف ازدواج دارای پتانسیل هایی هستند که اگر در مسیر صحیح مورد استفاده قرار نگیرند معضلات بسیاری را برای خود، خانواده و جامعه به همراه خواهند داشت که متأسفانه در حال حاضر بسیاری از آنها به وضوح در فضاهای مختلف جامعه قابل مشاهده است

دومین مقاله از سلسله مقالات ارائه راهکارهای مناسب جهت ازدواج بهتر و ترویج فرهنگ ازدواج با عنوان:

ازدواج؛ شادی ها و تلخی ها

حجت الاسلام و المسلمین سید مرتضی شیرازی: قطعاً آمار بیش از یازده میلیون جوان مجرد در شرف ازدواج در کشور هشتاد میلیونی، زنگ خطری است برای همه کسانی که مسئولیت برنامه ریزی کلان کشور را بر عهده دارند چرا که جوانان در شرف ازدواج دارای پتانسیل هایی هستند که اگر در مسیر صحیح مورد استفاده قرار نگیرند معضلات بسیاری را برای خود، خانواده و جامعه به همراه خواهند داشت که متأسفانه در حال حاضر بسیاری از آنها به وضوح در فضاهای مختلف جامعه قابل مشاهده است که مهمترین آنها افزایش آمار معتادان، کاهش قابل توجه سن اعتیاد، آمار سهمگین جرم و جنایت، پرونده های قضایی میلیونی و ده ها معضل روز افزون است؛ بنابر این با توجه به این موضوع اساسی که ازدواج علاوه بر اینکه نیاز بشر است و یک عمل مطابق با غریزه و فطرت انسانها مانند سایر موجودات است، باید به بحث ازدواج با نگاهی دقیق، حساس، دلسوزانه، خارج از تعصبات خاص دینی و قومیتی، بدور از تحکمات خشک شرعی و قانونی و به عنوان یک ضرورت غیر قابل انکار توجه نمود و بر این اساس برنامه ریزی کرد.

تجربه ها حاکی از آن است که هر ازدواج موفق حداقل عامل یک ازدواج موفق دیگر خواهد بود ولی یک ازدواج غیر موفق عامل عدم تمایل حداقل پنج جوان در شرف ازدواج به امر ازدواج است، که باز اهمیت توجه به نکات مهم و اساسی قبل از ازدواج را صد چندان نموده که در ادامه این سلسله مقاله سعی می شود تا ان شاالله به برخی از آنها بپردازیم شاید بتواند در روند تصمیم گیری جوانان برای ازدواج قبل از هر گونه تصمیم گیری مؤثر باشد؛ اما قبل از هر چیز شاید لازم باشد تا به بعضی از عوامل بی رغبتی جوانان چه دختر و چه پسر به ازدواج و افزایش سن ازدواج تا حد 30 سال برای دختران و 35 سال برای پسران را موجه نموده و به نوعی، حق را به جوانان پاک و معصوم ما داده و ایشان را مبرای از هر گونه خطا و اشتباه در عدم تصمیم به ازدواج می نماید اشاره گردد تا شاید فکری در این باره اندیشیده شود:

1ـ عدم توجه کافی به تربیت صحیح فرزندان و آماده سازی ایشان برای تشکیل یک زندگی مستقل به جهت تفاوت های قابل توجه فکری و فرهنگی نسل های جدید با نسل های قبلی که عمدتاً قابل انطباق با یکدیگر نبوده و گاه پذیرش آن را از سوی هر دو نسل مشکل و یا محال می نماید.

2ـ نزاع های موجود در خانواده ها خصوصاً با عدم مراعات انجام ندادن آن روبروی فرزندان در بیشتر موارد، که در بسیاری از موارد نیز منجر به طلاق گردیده ، نوعی ترس و واهمه را در دل دختر و پسر جوان در معرض ازدواج به وجود می آورد که حلاوت تشکیل خانواده و زندگی را در دل ایشان تلخ نموده و تلاش برای تشکیل زندگی جدید را بی معنا می نماید.

3ـ عدم وجود آموزش های لازم در مؤسسات آموزشی اعم از آموزش و پرورش و دانشگاه ها در خصوص مبانی تشکیل خانواده و زیرساخت های لازم برای به وجود آمدن خانواده ای جدید با ملاک ها و ارزش های دینی و واقعی و نبود آموزش های لازم قبل و بعد از ازدواج به جهت برخی مسائل بی مورد تحت عناوینی نظیر حیا و امثال اینها.

4ـ ترجیح ملاک های مادی بر سایر ملاک ها از جمله ارزش های اخلاقی، دینی، عاطفی، خانوادگی و... نشأت گرفته شده از وجود معضلات مختلف و عدم ثبات اقتصادی موجود در جامعه و عدم اطمینان به آینده ای روشن برای گذران زندگی و مغفول بودن مدیران اقتصادی و اجرایی کشور نسبت به آن در تخصیص حداقل بودجه، تسهیلات و امکانات برای امر مقدس ازدواج و لزوم گذراندن هفت خوان رستم برای گرفتن وام ناچیز ازدواج و تأخیر واگذاری آن گاه تا فرزندار شدن زوجین و ترجیح سایر موارد از جمله وام خرید خودرو و امثال آن بر امر ازدواج.

5 ـ اکتفا نمودن به شعارها در ترویج امر ازدواج در سطح کلان کشور و نبود برنامه ای مدون و بسترساز جهت حل معضلات موجود بر سر راه ازدواج جوانان از جمله مشکلات اقتصادی و دادن تسهیلات بانکی و به بن بست خوردن طرح هایی نظیر مسکن مهر که می بایست بیشتر در اختیار جوانان در شرف ازدواج قرار می گرفت تا سایر اقشار جامعه.

6 ـ کم توجهی خیرین در ایجاد بسترهای لازم ازدواج جوانان و خیریه هایی به این منظور جهت کمک های مالی به زوج های جوان و نهادینه نشدن ازدواج های آسان در جوامع مختلف خصوصاً در میان زوج های دانشگاهی و حوزه های علمیه.

7ـ عدم توجه مجموعه هایی نظیر اداره اوقاف در ترغیب واقفین نسبت به تخصیص موقوفاتی جهت امر ازدواج جوانان چه به صورت مسکن های موقت و یا سایر کمک ها.

8 ـ اکتفا نمودن به انتخاب سرپرست برای مجموعه هایی نظیر معاونت اجتماعی و زیارتی استانداری ها و غیر فعال بودن این مجموعه علیرغم مصوبات دولت و بی توجهی مسئولین ذی ربط نسبت به جذب بودجه جهت فعال و پویا نمودن مجموعه مذکور که به منظور تعالی بسترهای فرهنگی و اجتماعی اموری نظیر ازدواج جوانان بنانهاده شده و بسنده نمودن به یک سری شعارهای تکرای و خسته کننده مسئولین و ارائه آمارهای آنچنانی غیر قابل تطابق بر روند موجود جامعه.

9ـ عدم ترجیح قشر جوان آماده ازدواج در بکارگیری نیروی کار در بسیاری از ادارات و مراکز خصوصی و نبود انگیزه لازم در میان جوانان برای رغبت به ازدواج به این دلیل.

10 ـ ترجیح اشتغال بانوان و استخدام ایشان در ادرات دولتی و مراکز خصوصی بر مردان آنهم صرفاً به جهت دستمزد کمتر و افزایش تصاعدی آمار بیکاری در سطوح مختلف .

11 ـ ایجاد شرائط سخت گیرانه خانواده ها برای تحقق ازدواج ها آنهم به دلیل وضعیت نابسامان جامعه و شنیدن اخبار جرم و جنایت ها، کلاهبرداری ها، طلاق ها، و نبود مرکزی جهت ارائه اطلاعات دقیق از وضعیت و آمار دقیق اقتصادی، اجتماعی، خانوادگی، تحصیلی و اخلاقی افراد و نبود بستر فرهنگی لازم در این خصوص و  در نتیجه ایجاد ترس و واهمه در زوج های جوان .

12ـ وجود مهریه های سنگین و نبود حمایت های کافی قانونی حفظ کیان خانواده تا قبل از رسیدن اختلافات به محاکم قضایی و شکسته شدن حرمت های بسترساز جدایی و طلاق.

13ـ عدم آشنایی کافی دختر و پسر در مراحل قبل از ازدواج در بیشتر موارد به جهت وجود یک سری تعصبات گاه دینی و مذهبی و جایگزینی، نهادینه و قانونی نشدن عقد محرمیت به جای عقد دائم برای شروع آشنایی طرفین.

و در نهایت و با عنایت به اینکه ازدواج هم می تواند همراه با شادی ها باشد ـ اگر با بصیرت و آگاهی کافی و وجود بسترهای مناسب حاصل شود ـ و هم همراه با تلخی ها باشد ـ اگر از مسیر و بستر مناسب خود صورت نپذیرد ـ آیا بهتر نیست با سرلوحه قرار دادن فرمایشات معصومین علیهم السلام که می فرمایند: «آنچه را برای خودت می پسندی برای دیگران نیز بپسند» و سخن بزرگان؛ همگان و به خصوص مسئولین، خود را به جای جوانان عزیز گذاشته و همچنان که مقام معظم رهبری(مدّ ظله العالی) نیز بارها اشاره نموده اند، برای حل معضل ازدواج جوانان و به خصوص بالارفتن سن ازدواج و بی رغبتی به امر مقدس ازدواج و تکثیر نسل، فکری اساسی نموده و با برنامه ریزی مدون و بدور از شعارها: «فلک را سقف بشکافیم و طرحی نو در اندازیم» ؟؟!!            ......... به امید آن روز

حجت الاسلام و المسلمین دکتر سید مرتضی شیرازی

استاد حوزه و دانشگاه