فعالیت های دفتر

* پاسخگویی به سوالات شرعی و اعتقادی

* مشاوره تخصصی دینی، اعتقادی، فرهنگی و خانواده

* حوزه علمیه تخصصی تبلیغ (سفیران هدایت شیراز)

* محاسبه وجوهات شرعیه

* موسسه و حوزه علمیه حضرت صاحب الزمان (عج)

* ستاد احیاء حوزه علمیه سامرا

شماره حساب ها

حساب سیبا بانک ملی
0104933301008


حساب سپهر بانک صادرات
0103293468008

اوقات شرعی

چهارشنبه ٠٧ اسفند ١٣٩٨


آمار بازدید

هم اکنون
1
امروز
22
دیروز
20
این ماه
150
کل
154952
1396/4/15
با توجه به گسترش روند نوعی از ارتباط دختران و پسران تحت عنوان«ازدواج سفید» حجت الاسلام و المسلمین دکتر سید مرتضی شیرازی در مصاحبه با هفته نامه سراسری«ماه رویان» اظهار داشت:
«پیامد ازدواج سفید در جامعه»

دکتر سید مرتضی شیرازی: یکی از دلایلی که دخترها و پسرهای امروز کشورمان تن به ازدواج نمی‌دهند این است که می‌گویند چرا خودم را به دردسر بیندازم! این طرز تفکر از مشکلاتی نشات می‌گیرد که در جامعه امروز برای جوانان وجود دارد و باعث دلزدگی آنها نسبت به ازدواج می‌شود.


به گزارش دفتر آیت الله العظمی شیرازی حجت الاسلام و المسلمین دکتر سید مرتضی شیرازی فرزند مرجع عالیقدر مرحوم آیت الله العظمی سید محمد باقر موسوی شیرازی(قدس سره الشریف) در خصوص مباحث مربوط به ازدواج جوانان و به خصوص «ازدواج سپید» در مصاحبه با هفته نامه سراسری «ماه رویان» مطالبی را بیان نموده است که عیناً به نقل از هفته نامه مذکور بیان میگردد:

روزهایی را در جامعه میگذرانیم که هر روز مشکلی به مشکلات افزوده میشود و به دلیل فشار کمبودهای زندگی و مشکلات گاهی شاهد وجود نوع جدیدی از زندگی ها در جامعه هستیم. ازدواج سفید و با هم باشی دختران و پسران نوع جدیدی از زندگی در جامعه امروز ماست که خطری جدی محسوب می‌شود. این نوع سبک زندگی مشترک را شاید بتوان شکلی غیرقانونی و غیرشرعی و غیرعرفی از با هم بودن دانست که برخی از جوانان یا حتی افراد میانسال جامعه در حال تجربه آن هستند. در همین خصوص ماه‌ رویان گفت‌وگویی با حجت الاسلام و السلمین دکتر سید مرتضی شیرازی، مسئول دفتر آیت ا.. العظمی شیرازی(قدس سره الشریف) و استاد حوزه و فقه و حقوق دانشگاه تهیه کرده است تا بیشتر در جریان این مسئله قرار گیریم.

مهمترین عامل برای گسترش این نوع زندگی مشترک در جامعه چه چیزی میتواند باشد؟

شاید بتوان گفت که یکی از مهم ترین عوامل‌ ازدواج های سفید و با هم باشی دختر و پسر در زیر یک سقف بدون عقد و ازدواج، وجود دفترچه های ازدواج با قوانین دست و پاگیر آن است زیرا بعد از تدوین این دفترچه‌های ازدواج ـ که به ظاهر برای  انسجام بخشیدن به خانواده‌ها با نیت خیر بوده است ـ آمار طلاق به مراتب بیشتر شده است و متاسفانه به جای چاره اندیشی برای غالب کردن مسائل عاطفی بر روابط فیمابین افراد جامعه و به خصوص زوجین، فکر کردیم که با قوانین دست و پاگیر می‌توانیم زوجین را به شکلی مجبور کنیم که در کنار هم زندگی را ادامه دهند در حالی که می‌بینیم که امروز زندان‌های ما پر است از افرادی که تن به ازدواج داده‌اند.

چرا امروزه جوانان جامعه میلی به ازدواج ندارند؟

یکی از دلایلی که دخترها و پسرهای امروز کشورمان تن به ازدواج نمی‌دهند این است که می‌گویند چرا خودم را به دردسر بیندازم! این طرز تفکر از مشکلاتی نشات می‌گیرد که در جامعه امروز برای جوانان وجود دارد و باعث دلزدگی آنها نسبت به ازدواج می‌شود.

پدیده «ازدواج سفید» در جامعه ما چه پیامدهایی را می‌تواند به همراه داشته باشد؟

یکی از مهمترین پیامدها از بین رفتن چهارچوب خانواده است، چون در هم خانگی هیچ وقت خانواده شکل نمی‌گیرد.  یعنی هیچ کدام از طرفین شکل دهنده این نوع زندگی ها نسبت به هم احساس مسئولیت اجتماعی نمی‌کنند برای همین خانواده در معنای حقوقی و شرعی آن شکل نمی‌گیرد  و در این صورت هیچ کارکرد مثبتی را از این جمع‌ها  به عنوان خانواده نمی‌توان انتظار داشت.

با توجه به اینکه صدا و سیما مخاطبان میلیونی و از هر قشری دارد این رسانه چه نقشی می‌تواند برای پیشگیری از رواج این پدیده داشته باشد؟

نقش این رسانه قطعاً نقشی مهم و اساسی است لیکن باید روی نوع و روش  فرهنگ سازی  که قرار است از رسانه منعکس شود کار شود به نحوی که دید و نظر خانواده‌های سنتی را بسته تر نکند چون بسته تر کردن فضا برای این نوع خانواده‌ها باعث می‌شود که میل و رغبت به رهایی  بیشتر شود و پیامدهایش همین چیزی می شود که  از آن به عنوان «ازدواج سفید» یاد می‌شود، زیرا  فرهنگ سازی نادرست باعث میشود چهارچوب‌های خانوادگی در خانواده های سنتی را به خاطر فرار از احتمال ترغیب بچه‌ها به این شکل از زندگی محدود تر کند که همین محدودیت‌های نادرست باعث بروز مشکلات می‌شود. بنابراین فرهنگ سازی از طریق رسانه کار فوق العاده ظریف و سختی است.

آیا ازدواج موقت می‌تواند جای ازدواج سفید را در جامعه بگیرد؟

با توجه به اینکه با کسانی که به ازدواج سفید تن می‌دهند موافق نیستم اما به آنها حق میدهم.  نسبت به ازدواج موقت نظر مثبتی دارم، اما متاسفانه در جامعه دید خوبی نسبت به این موضوع وجود ندارد. امروز برای اینکه ازدواج موقت مورد سوء استفاده قرار نگیرد قوانین بسیار مناسبی تدوین شده است اما تا اسم از ازدواج موقت می‌آید همه با یک عمل انفعالی برخورد می‌کنند و فرد طالب این نوع ازدواج را بی حیا و هرزه می‌نامند و در جامعه اینطور جا افتاده است که هر کسی ازدواج موقت کند فرد روسپی گر و هرزه ای است که باید این فرهنگ به طرز صحیحی اصلاح شود و برای آن هم قوانین مناسبی تدوین شود و هم این عمل به عنوان یک عمل پسندیده برای رفع مشکلات موقت جنسی و مادی زنان بی سرپرست در چهار چوب رعایت موازین شرعی فرهنگ سازی شود که در این صورت شاهد قطعاً کاهش بسیاری از معضلات اجتماعی و فساد روز افزون و گسترده در جامعه و پارتی های شبانه و زیر زمینی خواهیم بود.

 آیا ازدواج موقت میتواند راه حلی برای این معضل باشد؟

فرمایش حضرت علی(علیه السلام) است که اگر بحث ازدواج موقت به فراموشی سپرده نمی‌شد کسی مرتکب عمل زنا نمی‌شد بنابراین اگر به مفهوم واقعی ازدواج موقت نگاه کنیم آرامش دو جنس مخالف برای یک مدت کوتاه است که باعث می‌شود زنایی که خیر و برکت را از جامعه بیرون می‌کند از بین برود و با عمل ازدواج شرعی خیر و برکت به جامعه روی می‌آورد و به همین خاطر من موافق بر ایجاد خانه‌های عفاف در چهارچوب قوانین و احکام شرعی هستم.

 ماه رویان/ نرگس فرجام