فعالیت های دفتر

* پاسخگویی به سوالات شرعی و اعتقادی

* مشاوره تخصصی دینی، اعتقادی، فرهنگی و خانواده

* حوزه علمیه تخصصی تبلیغ (سفیران هدایت شیراز)

* محاسبه وجوهات شرعیه

* موسسه و حوزه علمیه حضرت صاحب الزمان (عج)

* ستاد احیاء حوزه علمیه سامرا

شماره حساب ها

حساب سیبا بانک ملی
0104933301008


حساب سپهر بانک صادرات
0103293468008

اوقات شرعی

چهارشنبه ٠٧ اسفند ١٣٩٨


آمار بازدید

هم اکنون
1
امروز
22
دیروز
20
این ماه
150
کل
154952
1396/5/8
با توجه به مبحث فقر فرهنگی به عنوان مهمترین عامل گسترش فقر در جامعه حجت الاسلام و المسلمین دکتر سید مرتضی شیرازی در یادداشتی نوشت:
«زیر خط فقر» بدتر است یا «زیر خط فهم»؟؟!!

دکتر شیرازی: آیا وقتی وضعیت معیشت، فقر، تنگدستی و مشکلات دیگران برای ما مهم نیست و حاضر نیستیم بخشی از اموالمان را برای نجات زندگی همسایه، همشهری و هم سرزمینمان اختصاص دهیم و هر روز شاهد صحنه های دلخراش جمع آوری تکه های نان کپک زده و پس مانده غذاها از سطل های زباله توسط مادران سرپرست خانواده برای سیر کردن شکم یتیمان هستیم زیرخط انسانیت و فهم نیستیم؟!!

«زیر خط فقر» بدتر است یا «زیر خط فهم»؟؟!!

شکی نیست که از مهم ترین اموری که بر عهده هر دولت و حاکمی گذاشته شده و توقع و خواسته عمومی مردم هر جامعه و کشوری است، اشتغالزایی و ایجاد منبع درآمد برای اقشار مختلف و رسیدن جامعه به یک نقطه قابل قبول از نظر درآمد اقتصادی و گذران یک زندگی لااقل در حد متوسط و در یک کلام، رفع فقر و تنگدستی از جامعه و کشاندن افراد از «زیر خط فقر» به یک زندگی متوسط قابل قبول است.

در این میان، قطعا بررسی راه های استیلاء شرائط فقر بر جامعه و آسیب شناسی فقر و تنگدستی و گسترش روزافزون آن، نقشه راهی برای برنامه ریزان اقتصادی جامعه خواهد بود و بدون مراجعه به این آمار و ارقام واقعی و عوامل آسیب رسان، نمی توان به راه حلی مناسب و کارگشا رسید، که علیرغم تلاش های تا حدی درخور تقدیر تیم های اقتصادی دولت های مختلف، اگر متأسفانه امروز شاهد روند روز به رشد منحنی فقر و تنگدستی در بخش های مختلف جامعه هستیم ـ تا جایی که مرتباً میزان خط فقر در حال رشد تصاعدی است و به عدد تقریبی درآمد ماهیانه حداقل بیش از دو میلیون تومان در برخی مناطق رسیده و در حال افزایش است ـ و یا با تبدیل واحد پول کشور از «ریال» به «تومان» در حال حاضر و حذف «سه صفر» در آینده که بیانگر کاهش ارزش پول کشورمان می باشد روبرو می شویم، شاید ناشی از عدم توجه به همین علل و عوامل است که امیدواریم در تیم اقتصادی جدید دولت دوازدهم، راهکارهای مناسبی برای حل این معضل اتخاذ شده و فرمایش مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) در خصوص لزوم رسیدگی هرچه بیشتر و سریعتر به وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم هرچه زودتر به منصه ظهور برسد.

اما در کنار معضلات اقتصادی تحت عنوان «خط فقر» و امثال آن، شاید بتوان گفت یکی از معضلاتی که همواره هم عاملی برای ایجاد و گسترش فقر بوده و می باشد و هم زیربنای بسیاری از معضلات جوامع مختلف است، معضل «فقر فرهنگی» و به عبارت دیگر: «زیر خط فهم» است که متأسفانه کمتر به این موضوع و اثرات مخرب آن در ابعاد مختلف پرداخته شده است در عین حالی که به طور قطع و بر اساس تجربه تاریخ ، با بالابردن میزان فهم و فرهنگ هر کشوری می توان به رشد و ترقی آن کشور و جامعه امیدوار بود که نمونه های بارز آن مقایسه کشورهای عربی قبل از ظهور اسلام و پس از آن، غرب وحشی دیروز و غرب متمدن امروز و کشور ایران ما قبل و بعد از انقلاب اسلامی است و بر کسی پوشیده نیست.

همانطور که بر اساس محاسبه ی یک اقتصاددان، اعلام می شود که در تهران، خانواده های دارای درآمد کمتر از 2 میلیون و 300هزار تومان، زیر خط فقرند، آیا جامعه شناسی هم پیدا می شود که جرأت کند، ملاک خط فهم را تعیین و تعداد کسانی که زیرخط فهم هستند را نیز اندازه گیری کند؟ و آیا به راستی، مشکل امروز جامعه ما «خط فهم» است یا «خط فقر»؟؟!! که در این خصوص به مواردی که امروز متأسفانه در جامعه ما رواج دارد اشاره ای نموده و قضاوت را بر عهده خوانندگان ارجمند و محترم می سپاریم:

 آیا وقتی سوار خودرو ۵۰ تا ۵۰۰ میلیونی و بیشتر هستیم ولی ته مانده ی سیگار و پس مانده غذا،  پوست میوه و امثال اینها را از پنجره اتومبیل خود به بیرون پرت می کنیم زیر خط فهم نیستیم؟؟!!

آیا وقتی زمانی را که صرف دیدن «تکرار» سریالی که شب گذشته دیده ایم از زمانی که برای خواندن کتاب های عمیق و یا تحلیل های کارشناسانه ی روزنامه می گذاریم،  بیشتر است و در مجموع رکورد روزانه دو دقیقه مطالعه در روز را برای ایران به ثبت می رسانیم، زیرخط فهم نیستیم؟؟!!

آیا وقتی حاضریم برای تهیه یک پیتزا به همراه نوشابه، سیب زمینی و سالاد که تنها برای ساعتی همراه ما بوده و تنها تأمین کننده نیاز جسم ما است دست کم ۲۰ هزار تومان بدهیم ولی برای خرید یک کتاب ۱۵ هزار تومانی که ممکن است سال ها به کارمان آمده و چه بسا روش زندگی ما را متحول سازد، دستمان به جیبمان نرفته و یا با اکراه پول آن را پرداخت می کنیم و ارزش طلا، ساعت و لباسی که به همراه داریم، بیشتر از مجموع قیمت کتاب هایی است که در ذهن و یا در کتابخانه داریم ، زیر خط فهم نیستیم؟؟!!

آیا وقتی وضعیت معیشت، فقر، تنگدستی و مشکلات دیگران برای ما مهم نیست و حاضر نیستیم بخشی از اموالمان را برای نجات زندگی همسایه، همشهری و هم سرزمینمان اختصاص دهیم و هر روز شاهد صحنه های دلخراش جمع آوری تکه های نان کپک زده و پس مانده غذاها از سطل های زباله توسط مادران سرپرست خانواده برای سیر کردن شکم یتیمان هستیم زیرخط انسانیت و فهم نیستیم؟!!

آیا  وقتی ساعت ها درباره ی نحوه ی لباس پوشیدن فلان خواننده و مجری یک برنامه ی تلویزیونی با یکدیگر گفتگو می کنیم ولی حاضر نیستم نیم ساعت با خودمان خلوت و تفکر نموده و با عبرت گرفتن از گذشته و برنامه ریزی برای آینده، سعی کنیم مسیر تعالی و پیشرفت را برای ادامه زندگی خود و جامعه ترسیم کنیم زیر خط فهم نیستیم؟؟!!

آیا وقتی به غلط پارتی بازی، رانت خواهی، کم کاری، کم فروشی، خیانت در امانت و رشوه را راه ثروتمند شدن دانسته و تلاش، کوشش، عرق ریختن، تعهد، شرافت و وجدان کاری را به سخره می گیریم، زیرخط فهم نیستیم؟؟!!

آیا وقتی محاسبه ی عقلایی فایده-هزینه، برنامه ریزی، پیش بینی و آینده نگری در سطوح خرد و کلان را به هیچ انگاشته و «در لحظه» تصمیم می گیریم و غالبا بر اساس: «هر چه پیش آید خوش آید» عمل می کنیم، زیر خط فهم نیستیم؟؟!!

و ده ها، صده ها و هزاران آیاهای دیگر که در ابعاد مختلف زندگی فردی، اجتماعی، سیاسی و .... وجود داشته و تنها با نگاه درست به پاسخ این سؤالات می توان به افقی روشن برای آینده امیدوار بود که قطعاً هرکدام از اینها نیازمند بسترسازی فرهنگی مناسب که تاکنون کمتر به آن پرداخته شده بوده و در این راه باید بیش از پیش تلاش مضاعفی صورت پذیرد تا با تغییر:« سبک زندگی» که بارها مورد تأکید رهبر معظم انقلاب بوده و در نتیجه باعث افزایش روز افزون «خط فهم» اقشار مختلف جامعه می گردد بتوان مسیر کاهش «خط فقر» را هموار تر نموده و کمتر شاهد وضعیت موجود باشیم ان شاالله. به امید آن روز

 حجت الاسلام و المسلمین دکتر سید مرتضی شیرازی

استاد حوزه و دانشگاه