فعالیت های دفتر

* پاسخگویی به سوالات شرعی و اعتقادی

* مشاوره تخصصی دینی، اعتقادی، فرهنگی و خانواده

* حوزه علمیه تخصصی تبلیغ (سفیران هدایت شیراز)

* محاسبه وجوهات شرعیه

* موسسه و حوزه علمیه حضرت صاحب الزمان (عج)

* ستاد احیاء حوزه علمیه سامرا

شماره حساب ها

حساب سیبا بانک ملی
0104933301008


حساب سپهر بانک صادرات
0103293468008

اوقات شرعی

جمعه ١٣ تير ١٣٩٩


آمار بازدید

هم اکنون
1
امروز
4
دیروز
20
این ماه
338
کل
158934

توضیح المسائل


وقف

بازگشت
* احکام وقف

 

احکام وقف

 

مساله 2560- اگر کسی چیزی را وقت کند از ملک او خارج می شود و خود او و دیگران نمی توانند آن را ببخشند یا بفروشند و کسی هم از آن ملک ارث نمی برد ولی در بعضی از موراد که در مسائل گذشته گفته شد, فروختن آن اشکالي ندارد.

 

مساله 2561-لازم نیست صیغه وقف را به عربی بخوانند, بلکه اگر مثلا بگوید خانه خود را وقف کردم وقف صحیح است و محتاج به قبول هم نیست حتی در وقف خاص.

 

مساله 2562- اگر ملکی را برای وقف معین کند و پیش از خواندن صیغه وقف پشیمان شود یا بمیرد, وقف درست نیست.

 

مساله 2563- کسی که مالی را وقف می کند باید برای همیشه وقف کند پس اگر مثلا بگوید این مال تا ده سال وقف باشد و بعد نباشد و یا بگوید این مال تا ده سال وقف باشد و بعد تا پنج سال وقف نباشد و بعد دوباره وقف باشد باطل است, و به احتیاط واجب باید وقف از موقع خواندن صیغه باشد پس از گر مثلا بگوید این مال بعد از مردن من وقف باشد چون از موقع خواندن صیغه تا مردنش وقف نبوده, اشکال دارد.

 

مساله 2564- وقف در صورتی صحیح است که مورد وقف را به تصرف کسی که برای او وقف شده یا وکیل, یا ولی او بدهند ولی اگر چیزی را بر اولاد صغیر خود وقف کند و به قصد این که آن چیز ملک آنان شود و از طرف آنان نگهداری نماید، آن وقف صحیح است.

 

مساله 2565- اگر مسجدی را وقف کنند بعد از آن که واقف به قصد واگذار کردن اجازه دهد که در آن مسجد نماز بخوانند همین که یک نفر در آن مسجد نماز خواند, وقف درست می شود.

 

مساله 2566- وقف کننده باید مکلف و عاقل و با قصد و اختیار باشد و شرعا بتواند در مال خود تصرف کند بنابراین سفیه که در حال بالغ بودن سفیه بوده یا حاکم شرع او را از تصرف در اموالش جلوگیری کرده چون حق ندارد در مال خود تصرف نماید اگر چیزی را وقف کند صحیح نیست.

 

مساله 2567- اگر مالی را برای کسانی که به دنیا نیامده اند وقف کند درست نیست ولی وقف برای اشخاصی که بعضی از آنها به دنیا آمده اند صحیح و آنها که به دنیا نیامده اند بعد از آمدن به دنیا با دیگران شریک می شوند.

 

مساله 2568- اگر چیزی را برای خودش وقف کند مثل آن که دکانی را وقف کند که عایدی آن را بعد از مرگ او خرج مقبره اش نماید صحیح نیست. ولی اگر مثلا مالی را بر فقرا وقف کند و خودش فقیر شود, می تواند از منافع وقف استفاده نماید.

 

مساله 2569- اگر برای چیزی که وقف کرده متولی معین کند باید مطابق قرارداد او رفتار نمایند. و اگر معین نکند, چنانچه بر افراد مخصوصی مثلا بر اولاد خود وقف کرده باشد راجعه به چیزهایی که مربوط به مصلحت وقف است که در نفع بردن طبقات بعد  نیز دخالت دارد اختیار با حاکم شرع است و راجعه به چیزهایی که مربوط به نفع بردن طبقه موجود است اگر آنها بالغ باشند, اختیار با خود آنان است و اگر بالغ نباشند, اختیار با ولی ایشان است و برای استفاده از وقف اجازه حاکم شرع لازم نیست.

 

مساله 2570- اگر ملکی را مثلا بر فقرا یا سادات وقت کند یا وقف کند که منافع آن به مصرف خیرات برسد, در صورتی که برای آن ملک متولی معین نکرده باشد اختیار آن با حاکم شرع است.

 

مساله 2571- اگر ملکی را بر افراد مخصوصی مثلا بر اولاد خود  وقف کند که هر طبقه ای بعد از طبقه دیگر از آن استفاده کنند, چنانچه متولی ملک ان را اجاره دهد و بمیرد در صورتی که مراعات مصلحت وقف یا مصلحت طبقه بعد را کرده باشد اجاره باطل نمی شود. ولی اگر متولی نداشته باشد و یک طبقه از کسانی که ملک بر آنها وقف شده آن را اجاره دهند و در بین مدت اجاره بمیرند در صورتی که طبقه بعد اجازه نکنندع اجاره باطل می شود و در صورتی که مستاجر , مال الاجاره تمام مدت را داده باشد مال الاجاره از زمان مردنشان تا آخر مدت اجاره را از مال آنان می گیرد.

 

مساله 2572- اگر ملک وقف خراب شود, از وقف بودن بیرون نمی رود.

 

مساله 2573- ملکی که مقداری از آن وقف است و مقداری از آن وقف نیست اگر تقسیم نشده باشد, حاکم شرع یا متولی وقف می تواند با نظر خبره سهم وقف را جدا کند.

 

مساله 2574- اگر متولی وقف خیانت کند و عایدات ان را به مصرفی که معین شده نرساند چنانچه برای عموم وقف نشده باشد در صورت امکان حاکم شرع باید به جای او متولی امینی معنی نماید.

 

مساله 2575- فرشی را که برای حسینیه وقف کرده اند, نمی شود برای نمناز به مسجد ببرند, اگرچه آن مسجد نزدیک حسینه باشد.

 

مساله 2576- اگر ملکی را برای تعمیر مسجدی وقف نمایند, چنانچه آن مسجد احتیاج به تعمیر ندارد و احتمال هم نمی رود که تا مدتی احتیاج به تعمیر پیدا کند, در صورتی که غیر از تعمیر احتیاج دیگری نداشته باشد و عایداتش در معرض تلف و نگهداری آن لغو و بیهوده باشد می توانند عایدات آن ملک را به مصرف مسجدی که احتیاج به تعمیر دارد برسانند.

 

مساله 2577- اگر ملکی را وقف کند که عایدی آن را خرج تعمیر مسجد نمایند و به امام جماعت و به کسی که در آن مسجد اذان می گوید بدهند در صورتی که بداند که برای هر یک چه مقدار معین کرده, باید همانطور مصرف کنند, و اگر یقین نداشته باشند, باید اول مسجد را تعمیر کنند و اگر چیز زیاد آمد بین امام جماعت و کسی که اذان می گوید بطور مساوی قسمت نمایند و بهتر آن است که این دو نفر در تقسیم با یکدیگر صلح کنند.